Życie jest pełne niespodzianek – dlatego nawet jeśli wydaje się nam, że to zupełnie nas nie dotyczy, kiedyś może się zdarzyć, że zostaniemy oskarżeni o popełnienie przestępstwa. Warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować, żeby sobie nie zaszkodzić. Pamiętajmy, że mamy prawo do adwokata – często tylko z pomocą dobrego prawnika poradzimy sobie ze stawianymi nam zarzutami.
Podejrzany czy oskarżony
Na początek skupmy się na wyjaśnieniu podstawowych pojęć. Jaka jest różnica pomiędzy podejrzanym a oskarżonym? Oskarżonym stajemy się dopiero po wniesieniu do sądu aktu oskarżenia. Wcześniej możemy być podejrzani o popełnienie przestępstwa. Rozgraniczenie pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest ważne, bo prawa oskarżonego i podejrzanego są różne. Niezależnie jednak od tego, czy policja dopiero toczy przeciwko nam śledztwo, czy akt oskarżenia trafił już do sądu, przyda nam się pomoc dobrego, doświadczonego adwokata. Prawem karnym zajmuje się Iwona Desperat, adwokat z Plocka– to doświadczony fachowiec, który pomoże nam w każdej sytuacji.
Prawa oskarżonego
Jako oskarżony mamy prawo zapoznania się z aktami sprawy. Musi nam je udostępnić sekretariat. Mamy też prawo ubiegać się o fotokopie akt. Do procesu musimy się przede wszystkim dobrze przygotować, dlatego tak istotne jest gruntowne zapoznanie się z aktami sprawy. Ważne, żebyśmy podczas składania wyjaśnień przed sądem potrafili ustosunkować się do tego, co znajduje się w aktach. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zeznania świadków – znając je, będziemy mogli dopytać o szczegóły, które mogą wpłynąć na wyrok sądu. Pamiętajmy, że w Polsce obowiązuje domniemanie niewinności – to znaczy, że jeśli nie będzie pewności, co do naszej winy, sąd nie może nas ukarać. Dlatego też możemy odmówić składania zeznań – to także odróżnia oskarżonego od podejrzanego.
Dobry obrońca
Nikogo nie trzeba przekonywać, że kluczową postacią w każdym postępowaniu karnym jest adwokat. Jeśli trafimy na prawdziwego fachowca, mamy znacznie większą szansę na wygranie sprawy i zdjęcie z siebie oskarżenia. Teoretycznie mamy prawo do obrońcy z urzędu. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że adwokat zrobi wszystko, żeby nas obronić, lepiej sami rozejrzyjmy się za sprawdzoną kancelarią. Obrońca z wyboru będzie bardziej skupiony na naszej sprawie i zadba o wszystkie szczegóły. Ze swojej strony powinniśmy starać się stawiać na każde wezwanie sądu. Ważna jest też znajomość swoich praw i umiejętne z nich korzystanie – pamiętajmy, że mamy prawo do składania oświadczeń i zadawania pytań świadkom.