Adwokaci cieszą się dużym zaufaniem publicznym oraz prestiżem. Jest to bowiem profesja, za którą idą nie tylko duże zarobki, ale także ogromna odpowiedzialność oraz nieczęsto również stres. Głównym zadaniem adwokata jest przede wszystkim udzielanie swoim klientom pomocy prawnej, a jeśli tylko zajdzie taka potrzeba – reprezentowanie oskarżonych w procesach karnych. Jak dokładnie wygląda praca adwokata? Dowiedz się.
Codzienność adwokata
Najczęściej praca adwokata kojarzy nam się ze stawiennictwem adwokata na rozprawach i posiedzeniach w sądzie, pisaniem pozwów i apelacji. Adwokat tak naprawdę ciągle styka się z codziennością – rozwodami, wypadkami, zabójstwami, kradzieżami, oszustwami. Klienci przychodzą do adwokata, opowiadają mu o swoich problemach i zmartwieniach oraz proszą go o pomoc. Zadaniem adwokata jest nie tylko pocieszenie czy wytłumaczenie, ale także zaradzenie całej tej sytuacji. Tu tak naprawdę zaczyna się praca adwokata, czyli kiedy spędza on godziny na poszukiwaniu rozwiązania danego problemu prawnego. Wiąże się to przede wszystkim z przeglądaniem komentarzy, kodeksów, ustaw, aktualnego orzecznictwa. Bywa jednak i tak, że adwokat musi poradzić się kogoś znajomego po fachu, kto posiada więcej doświadczenia przy rozwiązywaniu konkretnego problemu.
Etyka pracy
Adwokat musi także przestrzegać określonych reguł. Musi on postępować tak, aby jego zachowanie nie stało w sprzeczności z godnością tego zawodu. Adwokat musi wykazywać się przede wszystkim opanowaniem, taktem i umiarem. Adwokat nie może dawać ponosić się emocjom, zwłaszcza w sytuacjach, w których druga strona specjalnie go do tego prowokuje. Adwokat nie ma prawa także ulegać pokusom, np. ukrywać czegoś, ferować wyroki w sądzie. Świadczyłoby to o braku profesjonalizmu, a także mogłoby pociągnąć adwokata do konsekwencji, gdyby tylko wyszło na jaw, że próbował oszukać. Co ciekawe, adwokat musi także regularnie się szkolić oraz poszerzać swoją wiedzę, za co jest rozliczany w okręgowej radzie adwokackiej. Ponadto, adwokat musi wnosić określone opłaty na rzecz samorządu, płacić składkę za ubezpieczenie OC oraz ponosić inne koszty związane z jego działalnością, które są oczywiste. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że praca adwokata to nie tylko świadczenie pomocy prawnej dla klientów, ale także regularne opłacanie określonych należności wobec danych podmiotów. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Kancelaria Adwokacka Adwokat Iwona Desperat, która w swojej ofercie posiada m.in. obsługę prawną. Jeśli chcemy wybrać się do adwokata, powinniśmy zdecydować się profesjonalną firmę, aby mieć pewność, że cała obsługa i wszystkie działania będą przeprowadzone na najwyższym poziomie.