Zaznacz stronę

Ubezpieczenia mają nas chronić przed przykrymi konsekwencjami wypadków i sytuacji nieprzewidzianych, w których ponosimy szkody materialne lub uszczerbek na zdrowiu. Niestety nie zawsze okazuje się, że ubezpieczyciel jest na tyle solidny, aby wypłacić nam właściwe odszkodowanie.

Korzyści ubezpieczyciela a ubezpieczonego

Firmy ubezpieczeniowe to często ogromne kombinaty finansowe, ogarniające swoim zasięgiem nie tylko kraj, ale nawet kontynent. Jak większość dużych przedsiębiorstw prowadzą swoją działalność z nastawieniem na zyski, a więc w ich interesie jest, aby wypłacane odszkodowania stanowiły jak najmniejszy procent ich zasobów finansowych. W niektórych krajach zachodnich praktykowane jest prowadzenie zaawansowanych dochodzeń, w których sprawdza się każdy detal składający się na wypadek samochodowy, katastrofę budowlaną czy inne wydarzenie, stanowiące podstawę do wypłaty odszkodowania. Specjalni przedstawiciele firm ubezpieczeniowych doszukują się niuansów, aby oddalić roszczenie i zaoszczędzić ubezpieczycielowi wydatków.

W Polsce na szczęście jeszcze nie stosuje się takich praktyk, a w wielu sytuacjach, szczególnie przy zalaniu mieszkań czy innych wypadkach sąsiedzkich, nie pojawia się nawet konsultant, a roszczenie akceptowane jest z góry. Bywają jednak sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie zgadza się na wypłatę lub gdy jej kwota jest nieadekwatna do poniesionej szkody. Takie sytuacje są często spotykane po wypadkach samochodowych, po których oceniane przez właściciela pojazdu i ubezpieczyciela koszty napraw mogą różnić się wysokością. Zdarzają się też sytuacje, w których ubezpieczony akceptuje wypłacane świadczenie tylko dlatego, że nie ma pojęcia o zaniżeniu kwoty. W wielu takich przypadkach pomocą może służyć wykwalifikowany prawnik.

Kiedy warto zwrócić się o pomoc prawną do adwokat Iwony Desperat z Płocka?

Dochodzenie odszkodowania to proces wymagający posiadania odpowiedniej wiedzy, a przede wszystkim znajomości i umiejętności interpretacji przepisów, o których często zapominamy. Kiedy ubezpieczyciel zgadza się wypłacić nam odszkodowanie zazwyczaj mamy już satysfakcję, że je otrzymaliśmy i nie zastanawiamy się, czy nie zostaliśmy oszukani. Zwyczajem wielu firm ubezpieczeniowych jest sporządzanie wielostronicowych umów pisanych drobnym druczkiem, których przeczytanie i zrozumienie bywa ponad nasze możliwości. Na pytanie: kiedy udać się do prawnika walcząc o odszkodowanie, odpowiedź powinna brzmieć: zawsze. Podstawowym wyznacznikiem jest tu znajomość prawa, a także fakt, że naszego adwokata wiąże klauzula o odpowiedzialności za postępowanie niezgodne z naszym interesem.

Firmy takie, jak Iwona Desperat, adwokat. Kancelaria z Płocka specjalizują się w dochodzeniach odszkodowań, znając wszystkie niuanse takich spraw, zarówno tych rozstrzyganych na linii ubezpieczyciel-ubezpieczony, jak i za pośrednictwem sądu. Zwracając się do adwokata, można liczyć na indywidualne podejście do swojego problemu, a nie kierowanie się tabelami i schematami. Poza tym przedstawiciel prawny nie tylko przygotuje się do konfrontacji, ale też ma możliwość skorzystania z pomocy konsultantów, jak rzeczoznawcy od szkód materialnych czy lekarze w przypadku odszkodowań medycznych. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele oraz duże firmy, od których dochodzisz odszkodowania, posiadają sztab własnych prawników, często będących murem nie do pokonania dla przeciętnego człowieka.