Zaznacz stronę

Jest wiele takich osób, które choć raz w całym swoim życiu, zastanawiały się nad pracą adwokata. Niektórzy nim zostali, inni próbują tego dokonać. Adwokat jest jednym z pięciu zawodów prawniczych w naszym kraju. Oprócz niego wyróżniamy komornika, notariusza, sędziego oraz radcę prawnego. Większości osób praca ta kojarzy się z wysokimi zarobkami, jednak aby je osiągnąć, należy przejść szkolenie oraz skończyć studia jednolite magisterskie na kierunku prawo. Dowiedz się, jak wygląda praca adwokata!

 

 

Praca adwokata

 

Adwokat, nie tylko z pozoru – jest zawodem prestiżowym. Jego praca polega w głównej mierze na rozwiązywaniu sporów sądowych między klientem, a strona, z którą dany klient się sądzi. Do zadań adwokata należy między innymi przygotowanie odpowiedniej i pełnej dokumentacji sprawy dla swojego klienta, udzielanie mu porad prawnych oraz oczywiście reprezentowanie go w sądzie. Adwokat jest po prostu pośrednikiem, a czasem także pełnomocnikiem swojego klienta, który uczestniczy w jakichś sprawach sądowych bądź w sprawie. Tak naprawdę każda osoba, która chce wytoczyć lub przeciw której jest toczona sprawa sądowa, powinna zatrudnić adwokata, który będzie w stanie jej doradzić, jak najlepiej postępować w danej sprawie oraz który sporządzi dokumentację, przeprowadzającą przez cały proces sądowym oraz w razie potrzeby będzie występował w jego obronie w sądzie. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Kancelaria adwokacka Iwona Desperat z Płocka, której specjalizacją jest obsługa prawna zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw.

Studia

 

Osoba, która chce wykonywać pracę adwokata po studiach, oprócz tego, że musi je skończyć, mus także zdać wymagający test ze znajomości pięciu dziedzin prawa. Jest on dosyć analogiczny z tym, który musi zdać radca prawny, aczkolwiek zawiera jeszcze dodatkowe zagadnienia związane z prawem pracy. Jest to tak naprawdę jedyna różnica między tymi dwoma, zbliżonymi do siebie zawodami prawniczymi. Test na aplikację nie zdają wszyscy studenci. Problemy mogą mieć w szczególności te osoby, które pokończyły mniej prestiżowe uczelnie, na które łatwo można się dostać. Aplikacja trwa aż cztery lata oraz obejmuje przygotowanie do samodzielnego wykonywania pracy pod okiem doświadczonych prawników. W tym wypadku należy powiedzieć, że bardzo często aplikanci skarżą się na wyzyskiwanie ich pracy oraz czasu w zamian za bardzo niewielkie, niesatysfakcjonujące ich stawki. Często jest to niestety żmudna praca biurowa, formułowanie pism procesowych oraz wykonywanie innych czynności, które zlecą swoim aplikantom właściciele kancelarii. Takie osoby nie są traktowane jak pracownicy, bardziej właściwie jak jacyś stażyści.